Zadzwoń i zapytaj o szczegóły: +48 660-477-171

Krzesło Gdańskie - z oparciem rzeźbionym

Morskie historie zatrzymane w drewnie 

Krzesła Gdańskie

Choć projektujemy meble współcześnie, nieustannie tęsknimy do dawnych czasów – z ich solidnością, kunsztem i umiłowaniem dla ręcznej pracy. Dlatego – choć nie było nam dane zdobić dawnych czy nawet przedwojennych siedzib – stworzyliśmy własny komplet mebli, rodem z Jadalni Królewskiej. Taki, który przepięknie będzie się prezentował w komfortowych willach i mieszkaniach urządzonych w klasycznym stylu, ale także w siedzibach najwyższych władz i dostojników, wysokiej klasy hotelach czy odrestaurowanych dworach i pałacach. 

Jednym z najbardziej niezwykłych elementów Jadalni Królewskiej są krzesła. Ich oparcia przedstawiają cztery różne wzory, nawiązujące do motywów związanych z Gdańskiem, morzem i żeglugą. Te wyjątkowe obrazy zdobią tarcze, które wpisane zostały w centralne części oparć krzeseł. Na pierwszej z nich widnieje latarnia morska na skałach; druga przedstawia okręt pod pełnymi żaglami na wzburzonym morzu; trzecią tarczę zdobi kotwica opleciona liną; wreszcie – tarcza czwarta zawiera dwa krzyże na gładkim tle, czyli tarczę herbową Gdańska. 

Krzesła rzeźbioneKażda z tarcz przytrzymywana jest i otaczana przez misterną, ażurową kompozycję z liści akantu i muszli. Na dole ozdoby te subtelnie łączą się w wizerunek dostojnego brodacza – to może być bosman, ale może to być także bóg mórz i oceanów, Neptun. W projektach mebli nie narzucamy żadnych interpretacji – ich odbiór pozostawiamy wyobraźni posiadacza. 

Górną część oparcia oddziela od opisanych wcześniej dekoracji niezbyt szeroka wstęga z łacińską sentencją: „Nec temere, nec timide” („Ani tchórzliwie, ani zuchwale”). Te słowa stanowią oficjalną dewizę Gdańska, ale w połączeniu z morskimi obrazami zyskują dodatkowe znaczenie. Przecież właśnie odwaga, ale i rozsądek musiały towarzyszyć odkrywcom i żeglarzom, którzy porzucali bezpieczny brzeg i udawali się na dalekie wyprawy, podczas których mogli liczyć tylko na własne możliwości. Projekt Krzeseł z Jadalni Królewskiej jest hołdem dla tych, którzy podejmowali to ryzyko, a jednocześnie mieli dość hartu, by wychodzić cało z nierównej walki z potężniejszym od człowieka żywiołem.  

Krzesła stylowe

Ponad dewizą nasi snycerze zamieścili oryginalny herb Miasta Gdańska, przedstawiający dwa stojące lwy, podtrzymujące tarczę herbową z krzyżami. Prawą i lewą stronę oparcia zamykają symetryczne warkocze, zwieńczone wieżyczkami z motywem roślinnym. Podobne warkocze stanowią także łączyny nóg krzeseł. Kompozycję równoważy także bogato rzeźbiona carga z przodu siedziska.  

Istnieje wiele zestawów kolorystycznych Krzeseł z Jadalni Królewskiej: począwszy od wariantu, w którym kolor skóry obicia i kolor drewna idealnie ze sobą korespondują, poprzez warianty o zbliżonej, ale nie identycznej barwie, aż po krzesła z ciemnymi obiciami siedziska i jasną barwą drewna. Każdy element krzesła wykonywany jest ręcznie, z najwyższą dbałością o szczegóły, dlatego projekt możemy poddać dowolnym modyfikacjom na życzenie Klienta. Tak naprawdę nie istnieją dwa identyczne meble gdańskie z naszej pracowni – każdy z nich stanowi unikalną, niepowtarzalną całość, nawet jeśli różnice dotyczą niewidocznych na pierwszy rzut oka szczegółów.

 

Krzesło dębowe
Krzesło w starym stylu
Krzesło rzeźbione
Meble patynowane
Krzesło gdańskie
Krzesło prezydenckie
Krzesło pozłacane do pałacu
Krzesło Gdańskie rzeźbione oparcie
Krzesło rzeźbione pozłacane

Info

Nazwa Katalogowa:
KZ001

Dostępność:
na zamówienie

Wymiary:
133/55/50 cm.

Wycena