Zadzwoń i zapytaj o szczegóły: +48 660-477-171

Obraz rzeźbiony / Zwycięstwo dobra nad złem


 

Walka Archanioła z Szatanem

 

Niepowtarzalny rzeźbiony obraz

 

Sztuka i religia od wieków trwały w bliskiej komitywie. Najwybitniejsi malarze i najgenialniejsi rzeźbiarze tworzyli swoje dzieła z inspiracji biblijnych i religijnych. Chwalili Boga nie tylko efektami swoich działań – pięknymi rzeźbami, malowidłami, freskami – ale także samą pracą, pełną wysiłku, poświęcenia i wyrzeczeń. Droga do osiągnięcia celu artystycznego była dla nich często ścieżką nawrócenia, religijnego doświadczenia. Głęboko rozważali wówczas motywy biblijne, tradycje czy też modlitwy, które stawały się dla nich inspiracją. Natchnienie podczas tworzenia dzieła religijnego miało dodatkowy wymiar – metafizyczny, pełen pokory, wiary, nadziei.

 

Obraz, który przedstawiamy na zdjęciach, jest własnym dziełem jednego ze snycerzy z Pracowni Mebli MebS. To rzadkość – na ogół nad wykonaniem jakiejś całości pracuje wspólnie zespół rzeźbiarzy, ale tu praca miała charakter indywidualny, ponieważ wymagała najwyższego skupienia i wsłuchania się we własną rzeźbiarską intuicję. Autor odtworzył w drewnie nie tylko sam pomysł sceny walki Archanioła z Szatanem, ale także niezwykle ważną prawdę życiową. Ta płaskorzeźba jest metaforą zwycięstwa dobra nad złem. Jest wezwaniem, by wspomagać dobro, a przeciwstawiać się złu. Jest także zapowiedzią, że można wyjść z tego pojedynku z sukcesem – ponieważ dobro musi zatriumfować – oraz przestrogą, że ocaleni zostaną tylko ci, którzy staną po właściwej stronie.

 

Płaskorzeźba swoim klimatem przypomina nieco słynne grafiki Albrechta Dürera – niezrównanego twórcy takich scen. Nasz mistrz pracując nad swoim dziełem, zaufał jednak wyłącznie własnemu natchnieniu. W wyobraźni zobaczył Archanioła, wspieranego przez zastęp aniołów. Aniołowie symbolizują ludzi, którzy w swoich działaniach mogą wybrać dobro. Niestety, mogą też podążyć drogą zła – dla tych nie ma już ratunku, a ich los jest straszny, jak przedstawił artysta w dolnej części obrazu, poniżej wizerunku Szatana. Tylko jeden z potępionych zrozumiał swój błąd, ale i dla niego jest już zbyt późno na ratunek… Walka dobiega bowiem końca, a jeden z aniołów w niebieskich zastępach dmie już w trąbę na znak zwycięstwa.

 

To wyjątkowe dzieło sztuki snycerskiej niesie w sobie nadzieję, a dla osób, które będą patrzeć na nie codziennie, stanie się zapewne źródłem duchowej siły. Umocni wiarę w to, że dobre czyny czeka nagroda, a złe doczekają się potępienia. Obraz jest znakomitym tematem do kontemplacji w chwilach niepokoju i zwątpienia – siła i opanowanie Archanioła przyniosą wówczas ukojenie.

 

„Walka Archanioła z Szatanem” ma jednak wymiar nie tylko przejmującej sceny sakralnej. Jest również wyjątkowym dziełem sztuki, stworzonym w całości przez jednego człowieka. Kompozycja, rozmach w ukazaniu bohaterów, psychologiczny realizm postaci nie mają sobie równych. Podobnego podejścia do przedstawiania wątków biblijnych dziś praktycznie się już nie spotyka – wyrasta ono natomiast z najlepszych tradycji europejskiej sztuki minionych wieków. Nie mamy najmniejszej wątpliwości, że oto oddajemy do rąk odbiorców jedno z najbardziej niezwykłych dzieł, jakie powstały kiedykolwiek nie tylko w Pracowni Mebli MebS, ale w całej współczesnej sztuce sakralnej.

Obraz rzeźbiony w drewnie

Info

Nazwa Katalogowa:
Walka Archanioła z Szatanem

Dostępność:
na zamówienie

Wymiary:
160/120/15 cm.

Złóż ofertę