Ekskluzywny mebel z bogatą symboliką
Rzeźbione biurko z litego dębowego drewna powstawało przez kilka miesięcy. Jest wspólnym dziełem snycerzy z Pracowni Mebli MebS oraz Klienta, który właśnie nam powierzył realizację swojego niezwykłego marzenia. W całej historii naszej Pracowni rzadko zdarzało się, by cały projektowany mebel składał się wyłącznie z symboli, osobistych motywów, nawiązań do wspomnień. Z każdym pociągnięciem ołówka podczas projektowania biurka, a później z każdym ruchem dłuta, przybliżającym nas do stworzenia gotowej rzeźby mieliśmy poczucie, że wchodzimy w sam środek niezwykłej opowieści…
Nasz Klient podzielił się z nami historią swojego życia. Chciał nadać wspomnieniom realny kształt – znalazł dla nich niezwykłą formę, która w zamyśle ma przetrwać lata: mebel z litego drewna, wykonany w starym stylu. Okazało się jednak, że droga do realizacji tego marzenia, była dłuższa i trudniejsza, niż mogłoby się wydawać. Kilka razy usłyszał, że „to niemożliwe”, „nie da się”, „nie ma szans”. Jakaś intuicja skłoniła go jednak, by spróbować raz jeszcze. Tym razem wiadomość trafiła do nas. Snycerz z Pracowni Mebli MebS nie byłby sobą, gdyby nie podjął się takiego wyzwania. Wiedzieliśmy, że projekt jest możliwy do zrealizowania, tylko będzie wymagał ogromnego nakładu pracy i czasu. Cierpliwości i zaangażowania nigdy u nas jednak nie brakło.
Po wielu rozmowach, wielu godzinach wspólnych narad, przygotowywaliśmy rysunki, a później pracowicie przenosiliśmy je na drewno. Łącznie powstało aż sześć płaskorzeźb w formie obrazów, cztery figury, kilka mniejszych prostokątnych płaskorzeźb na cardze biurka, zdobienia blatu i poszczególne elementy cargi dekorowane liśćmi akantu. Każda część tego mebla jest inna, ale wszystkie łączy spójny styl wypracowany przez naszych snycerzy – niepowtarzalny i charakterystyczny, niczym odcisk palca. Znaczenie każdego z detali uwiecznionych na snycerskich dekoracjach jest nam znane, ale traktujemy je jako sekret. Możemy natomiast ujawnić, że w tej rzeźbionej historii nawet kolejność obrazów jest nieprzypadkowa.
Indywidualność ręcznie rzeźbionych mebli to jedno, a ich uniwersalny charakter – to osobna kwestia. W Pracowni Mebli MebS wierzymy, że wielkie dzieła zawsze niosą z sobą przesłania czytelne dla wszystkich, którzy z nimi obcują. Jeśli więc patrząc na to biurko podziwiacie figury legionistów oraz Atlasów i dostrzegacie w nich siłę, moc i potęgę, to odczytujecie właśnie uniwersalną symbolikę tych rzeźb. Jeśli udziela się Wam spokój i harmonia pejzaży widocznych na frontach mebla, to również odkrywacie jego głębszy sens.
Mamy nieodparte wrażenie, iż „życie” biurka z legionistami i Atlasami będzie toczyło się podwójnie. Z jednej strony – najbliżsi naszego Klienta poznają z pewnością konkretne zdarzenia, które my ujęliśmy w rzeźbioną formę. Z drugiej strony jednak każdy obserwator znajdzie w nim zrozumiałe dla siebie przesłania i nastroje, odczyta symbole we właściwy sobie sposób. I jedni, i drudzy interpretatorzy będą mieli rację, ponieważ język sztuki – także snycerskiej – jest pełniejszy od wszystkich słowników świata i może przekazać znacznie więcej niż one.