Zadzwoń i zapytaj o szczegóły: +48 660-477-171

Trzydrzwiowa Szafa gdańska

Klasyka wśród stylowych mebli gdańskich

szafa rzeźbionaW przedwojennych polskich mieszkaniach – nawet jeśli nie urządzano ich w całości w stylu mebli gdańskich – niezwykle popularne były potężne, rzeźbione szafy. Stanowiły one dla wielu osób nieodłączny element eleganckiego wyposażenia mieszkania. Nie tylko wyjątkowe walory dekoracyjne, ale także praktyczne przesądzają o tym, że to właśnie szafy gdańskie najczęściej wybierane były przez właścicieli mieszkań. Pojemne wnętrze pozwalało na przechowywanie całej garderoby, pościeli czy ręczników bez obaw o ich pogniecenie. W szafie można było montować półki, a na wewnętrznych drzwiach często zamocowane były lustra. Komfort przechowywania wszystkich potrzebnych rzeczy w jednym meblu, tak by zawsze mieć je pod ręką sprawia, że także dziś polecamy szafy gdańskie wszystkim wielbicielom tradycyjnych aranżacji wnętrz. Jeśli tylko dysponujesz odpowiednio przestronną sypialnią lub pokojem dziennym – będzie to optymalny wybór.

szafa stylowaTen projekt to creme de la creme sztuki snycerskiej, łączący w sobie wszystko, za co szczególnie kochamy meble gdańskie. Spójrz na charakterystyczne, wysokie, łamane gzymsy, pokryte ornamentem w formie stylizowanych motywów roślinnych. Przyjrzyjcie się drzwiom pokrytym harmonijnymi rzeźbieniami, a także zdobieniom szuflad i pionowych przestrzeni oddzielających poszczególne strefy. Centralną część skrzydeł drzwi zajmują stylizowane płaskorzeźby z girlandami kwiatów i liści, które w skromniejszej wersji pojawiają się na całym froncie szafy. Zwróć uwagę na dopełniające kompozycję szuflady: szersze z prawej i lewej strony, mniejsze w części centralnej. Taki układ jest niezwykle praktyczny – obok miejsca na większe przedmioty, znajdziesz tu także przestrzeń, niemalże skrytki, na drobiazgi, które chcesz mieć pod ręką, ale nie chcesz, aby wymieszały się z pozostałymi. Kto wie, co w tych centralnych, małych szufladkach przechowywałyby nasze prababki? Może byłby to po prostu schowek na przybory do szycia, a może... miejsce na listy i karty pocztowe, przewiązane wstążką pamiątki, przywodzące na myśl odległe wspomnienia?

szafa drewnianaPrzechowywanie ubrań, kompletów pościelowych czy ręczników to podstawowa funkcja szafy gdańskiej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować w niej półki, które zamienią ją w elegancki, solidny kredens. Ten wariant polecamy zwłaszcza osobom, które zgromadziły pokaźną kolekcję porcelany stołowej i szkła. Za nieprzezroczystymi drzwiami szafy mogą sąsiadować ze sobą nawet bardzo zróżnicowane bibeloty, nie wywołując wrażenia chaosu. W takim wariancie szafa sprawdzi się w salonie czy przedpokoju. 

Wreszcie – można potraktować ją jako szafę na dokumenty w gabinecie bądź biurze. W pojemnym wnętrzu zmieści się nawet bardzo pokaźne archiwum, a masywne drzwi zapewnią najcenniejszym zbiorom optymalne warunki, chroniąc je przed niszczącym papier światłem.

 

Szafa Gdańska
Szafa rzeźbiona
Stylizowana na stare meble szafa do garderoby
Szafa Gabinetowa
Szafa stylizowana
Szafa w starym stylu

Info

Nazwa Katalogowa:
SZ015

Dostępność:
na zamówienie

Wymiary:
225/70/250 cm.

Wycena