Zadzwoń i zapytaj o szczegóły: +48 660-477-171

Zegar Gdański - stojący

Urok przedwojennej elegancji w Twoim domu 

Ten zegar spodobał się naszym Klientom tak bardzo, że wykonywaliśmy go kilkakrotnie na różne zamówienia! Bogato zdobiony, a jednocześnie niezwykle „lekko” wyglądający projekt to ukoronowanie naszych dotychczasowych osiągnięć w kategorii zegarów skrzyniowych. Wiele osób pyta nas, czy nie czujemy zniecierpliwienia, kiedy po raz kolejny realizujemy zlecenie na taki sam mebel. Odpowiadamy wtedy, że żaden z naszych wyrobów nie jest taki sam – i to aż z kilku powodów.

Meble Gdańskie zegary rzeźbione w styli antycznym
Zegar Gdański rzeźbiony ręcznie
Meble w starym stylu zegary stojące

Meble Mebs to manufaktura. Tak, jak w dawnych rzemieślniczych zakładach, pracą dzieli się u nas wielu mistrzów rzeźbiarskiego fachu. Każdy element wykonywany jest ręcznie z naturalnego materiału – drewna. Dzięki temu jest niepowtarzalny. Nie ma dwóch identycznych rzeźb, dwóch takich samych śladów dłuta. Elementy powtarzające się – zdobienia czy ornamenty roślinne, które muszą być symetryczne – na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie, ale jeśli przyjrzeć się im dokładnie, można zauważyć minimalne różnice. To właśnie decyduje o unikalności ludzkiej pracy i tego poszukują osoby, które chcą, by wnętrze ich domu wypełniały rzeczy piękne, starannie wykonane i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Takie meble, jak ten stojący Zegar, będą towarzyszyć Wam przez lata, przy każdej przeprowadzce, w każdym miejscu, w którym zamieszkacie, a kiedyś, w odległej przyszłości, będą przechodzić w rodzinie z rąk do rąk. Każde pokolenie dopisze do nich nową historię!

Meble artystyczne zegary stylowe
Meble rzeźbione zegary stojące
Meble stylizowane zegary z litego drewna

Ręczne rzeźbienia to pierwsze, co decyduje o niepowtarzalności naszych mebli. Jest jednak jeszcze druga kwestia: wzory. Przygotowując kolejną wersję tego samego projektu staramy się zawsze zobaczyć go na nowo. Odkrywamy, jak dany mebel wzbogacić lub zmienić. Wróćmy jednak do zegara – spójrzcie na tło, na plecy za wahadłem. W zależności od wariantu wykonywaliśmy już do ozdoby tego miejsca dekoracyjny wizerunek Neptuna z trójzębem, rycerza na koniu, a nawet gdańskiego żurawia. Niby takie same zegary – a jednak trzy różne opowieści rodem z dawnych epok. 

Spójrzcie teraz, jak misterną kompozycję stanowi ten mebel. Na samej górze znajduje się najważniejszy element – skrzynia z zegarem. Zamontowaliśmy tu najwyższej klasy mechanizmy zegarowe niemieckiej firmy Hermle. Zegar zamknięty jest w ozdobnej, otwieranej skrzyni, wykończonej szybką. Wieńczy go herb Gdańska z lwami. Ta sama tarcza herbowa, ale już w lżejszej kompozycji – bez lwów – pojawia się także na bokach skrzyni. Drzwiczki przyozdabia natomiast girlanda wypukłych roślin (dotknijcie ich – są aksamitnie gładkie dzięki starannemu oszlifowaniu drewna). 

 

Zegary stojące w starym stylu mebli antycznych
Meble stylowe zegary stojące
Zegary stylowe ręcznie rzeźbione

Skrzynię z zegarem podtrzymują dwie smukłe postacie: męska i kobieca. Kobieta trzyma dwa dzbany – symbole obfitości i dostatku. Mężczyzna natomiast dzierży w dłoni flet – symbol sztuki i artyzmu. W ten sposób cały projekt wpisuje się w etos dawnego bogatego patrycjatu – żyjącego w luksusie, a rozmiłowanego w sztuce. Dolna część zegara, stabilna i masywna, ozdobiona jest wizerunkiem brodatego Neptuna. Taki mebel mógłby stać w wytwornym salonie XIX-wiecznego mieszkania najznamienitszego rodu mieszczan. Jego głęboki, szlachetny dźwięk rozbrzmiewałby w zwykłe dni i w święta, podczas najpiękniejszych chwil i rodzinnych uroczystości – tak, jak rozbrzmiewa teraz w domach osób, dla których wykonaliśmy nasze zegary...

Info

Nazwa Katalogowa:
ZG002

Dostępność:
na zamówienie

Wymiary:
230/45/75 cm.

Wycena