Zadzwoń i zapytaj o szczegóły: +48 660-477-171

Kredens pokojowy

 

Praktyczny i piękny mebel do pokoju dziennego 

 

Wielbicielom klasycznych wnętrz trudno byłoby wyobrazić sobie pokój dzienny bez kredensu. Nic dziwnego – takie meble były obecne w mieszkaniach przez kilka stuleci. Kredens z przeszkloną witryną idealnie nadaje się do przechowywania oraz – co ważne – eksponowania kolekcji zastawy stołowej. W jego pojemnych szafkach zmieści się również wiele innych potrzebnych drobiazgów. 

 

Kredens, który zaprojektowaliśmy w Pracowni Mebli MebS, miał wpisywać się w styl rzeźbionych mebli gdańskich, ale zachować przy tym lekkość odpowiednią do wystroju salonu lub pokoju dziennego. W jaki sposób połączyliśmy te wymagania? 

 

Po pierwsze – sięgnęliśmy po nieodłączne dekoracje. Klasyczne już podobizny Posejdona przyozdobiły fronty dolnej szafki, a blat utrzymany w tej konwencji po prostu musiały podtrzymywać dwie charakterystyczne figury: syrena z rybą oraz Posejdon z trójzębem. Duże, wyraźne płaskorzeźby oraz postacie to jednak nie wszystko. Na frontach szafki, wokół głowy Posejdona rozkwita efektowny, stylizowany ornament roślinny, bardzo delikatny i misternie spleciony. Brzeg blatu kredensu oraz listwę rozdzielającą fronty pokrywają natomiast rzeźbienia w formie liści akantu i girland kwiatów. Podobne girlandy, tym razem zakończone jednak morskimi muszlami, okalają górną szafkę. Nad całą kompozycją pyszni się natomiast tarcza herbowa Gdańska, podtrzymywana przez dwa lwy. Wieńczy ona okazały, wysoki gzyms, nawiązujący do szaf w stylu gdańskim. 

 

Wspomnieliśmy o tym, że kredens miał być nie tylko dekoracyjny, ale też wizualnie lekki. Efekt ten uzyskaliśmy sprytnym sposobem. Górna szafka, wsparta na zdobionych narożnikach, jest przeszklona zarówno od frontu, jak i na bokach. Powierzchnie szklane nadają jej subtelność i sprawiają, że cała konstrukcja wydaje się delikatniejsza. Również boczne ścianki pod szafką usunęliśmy z tego projektu, pozostawiając jedynie zdobione narożniki. Nadal są one bardzo mocnym i stabilnym podparciem dla kredensu, ale sprawiają, że zdecydowanie lepiej pasuje on do wyposażenia dziennego pokoju. 

 

Mamy nadzieję, że miłośnicy mebli gdańskich odnajdą w tym projekcie swoje wspomnienia z dzieciństwa. Być może zauważą podobieństwo rzeźbionego, drewnianego kredensu z kolekcji Mebli MebS do przedwojennych kredensów i serwantek, jakie widywali w domach swoich dziadków? Kto wie – może nawet w tym właśnie kredensie swoje miejsce znajdzie ta sama, która wtedy, dziedziczna rodzinna porcelana…?

 

Kredens pokojowy
Kredens drewniany

Info

Nazwa Katalogowa:
KR006

Dostępność:
na zamówienie

Wymiary:
225/52/140 cm.

Wycena