Zadzwoń i zapytaj o szczegóły: +48 660-477-171

Szafa Gdańska z aniołkami

 Odkryj piękno tkwiące w szczegółach 

Szafa Gdańska

Istnieją takie wzory i dekoracje, które nie starzeją się mimo upływu lat. Powrót do nich jest wyjątkowym przeżyciem zarówno dla nowych posiadaczy mebli, jak i dla naszych projektantów oraz snycerzy, którzy je wykonują. Praca nad rzeźbieniem szafy przypomina podróż w czasie – do lat dawnej świetności, przepięknych rezydencji i pełnych przepychu mieszkań. 

meble rzeźbione

Mebel, który oglądacie, stanowi replikę dawnej szafy gdańskiej, wykonaną według zasad sztuki meblarskiej i snycerskiej, którymi kierowali się dawni mistrzowie naszego fachu. 

Szafa, którą widzicie na zdjęciach, sto lat temu zdobiłaby wnętrze eleganckiej sypialni lub pokoju dziennego w przestronnym, jasnym mieszkaniu w secesyjnej kamienicy. Wokół niej stałyby inne meble gdańskie – łóżko, toaletka, a może sekretarzyk i wygodny fotel? Tak urządzane wnętrza miały duszę – tworzyły atmosferę solidnej, rodzinnej siedziby. Ten klimat możecie odtworzyć dziś we własnym mieszkaniu – ale także np. w eleganckim hotelowym apartamencie, jeśli prowadzicie luksusowy obiekt noclegowy. Wielką zaletą mebli gdańskich jest bowiem ich uniwersalność: wkomponowują się znakomicie zarówno w domowe wnętrza, jak i przestrzeń biura, gabinetu czy kancelarii. Ze względu na unikalny charakter ręcznie wytwarzanych mebli, szczególnie chętnie wybierane są one przez właścicieli obiektów hotelowych, którzy dbają o podkreślanie wyjątkowości wnętrz. 

meble stylowe

Mebel, na który patrzycie, stanowi replikę mebli z przełomu XIX i XX wieku. Cały front dużej, dwudrzwiowej szafy, pokrywają wypukłe płaskorzeźby. W centralnej części skrzydeł drzwi znajdują się wyraźne, kasetonowe rzeźbienia o unikalnej formie. Wewnątrz kasetonów zamieściliśmy girlandy z kwiatów, zwieńczone królewskimi koronami. 

Narożniki skrzydeł przyozdobione zostały motywem kwiatów i liści akantu, a pionowa listwa między drzwiami, jak również listwy z prawej i lewej ich strony wypełniają płaskorzeźby w postaci kompozycji z kwiatów, liści i muszli, zdobione u dołu frędzlami. Pośród nich subtelnie ukryliśmy głowy i całe postacie aniołków. Prześliczne putta, o subtelnych twarzyczkach i kręconych włosach to motyw niezmiernie lubiany w sztuce już od wielu stuleci. Jedna z postaci trzyma w dłoniach łuk – atrybut Kupidyna. Pod główkami aniołków natomiast pojawia się motyw liści, układających się w skrzydła. 

Górę szafy zdobi wysoki, łamany gzyms – nieodłączny element szaf gdańskich. W jego centralnej części zamieściliśmy tarczę herbową miasta Gdańska z dwoma krzyżami, podtrzymywaną – zamiast lwów – przez dwa aniołki, z których jeden przygrywa na skrzypcach, a drugi – na lutni. Tło dla herbu stanowi  przepiękna, misterna kompozycja z kwiatów, liści i owoców. Nad herbem układają się one w koronę. Pod aniołkami widnieje natomiast wstęga z dewizą – mottem Gdańska. Starannie rzeźbiony napis głosi:Nec temere, nec timide (łac. „Ani zuchwale, ani bojaźliwie”).   

meble gdańskie

 

W dolnej części szafy zaprojektowaliśmy natomiast dwie głębokie szuflady, których fronty również pokryte zostały rzeźbieniami. Taka konstrukcja mebla (szafa z szufladami) nawiązuje do tradycji mebli gdańskich, ale przede wszystkim zwiększa funkcjonalność projektu – ułatwia przechowywanie w szafie wielu podręcznych drobiazgów.

Szafa z aniołkami
Szafa Gdańska
Szafa Gdańska

Info

Nazwa Katalogowa:
SZ009

Dostępność:
na stanie

Wymiary:
240/70/220 cm.

Wycena