Elegancka ozdoba salonu lub jadalni
Co decyduje o niepowtarzalności stylowych wnętrz? Osoby, które podejmują się ich dekoracji, mają dar do wyszukiwania rzeczy niebanalnych i niepowtarzalnych. Czasem są to bibeloty, ale najczęściej o klimacie salonu, jadalni czy holu decydują meble. Jeśli zostały wytworzone ręcznie, stanowią całkowicie unikalne dzieła sztuki. Nie ma bowiem na świecie dwóch identycznych rzeźb czy jednakowych ornamentów. W naszej pracowni przekonujemy się o tym za każdym razem, gdy pracujemy nad nowym meblem, ale także wtedy, gdy sięgamy do wzorów już wcześniej zrealizowanych. Dwie figury – pozornie identyczne – w szczegółach różnią się jednak, a pracujący nad nimi snycerze wiedzą, że ich rysy twarzy są niepowtarzalne.
Wykonując szafkę, którą widzicie na zdjęciach, sięgnęliśmy po postać Neptuna – potężnego boga mórz i oceanów, który jednym gestem mógł wzmagać lub uciszać fale. Tu wyłania się ze spienionej wody, trzymając w ręku trójząb (symbol swej władzy) i sieć (podstawowy atrybut rybołówstwa). Obie postacie Neptuna wykonane zostały z najwyższą dbałością o szczegóły – nawet tak drobne, jak oczka sieci czy wzór na szacie boga, przywodzący na myśl rybie łuski. Władca mórz nie pojawia się tu jednak przypadkowo: szafka wykonana została z inspiracji meblami gdańskimi, a figura Neptuna należy do symboli tego miasta.
Najbardziej czytelne odwołanie do największego portu w Polsce znajduje się jednak w centralnej części drzwiczek szafki. Zamieściliśmy na nich (w eleganckich kasetonach ) dwa bogato zdobione herby: tarcze z dwoma krzyżami, ujęte w finezyjny ornament z liści akantu (nawiązujący do labrów, dekorujących herby). U dołu obu tarcz pojawia się dewiza Gdańska: Nec temere, nec timide („Ani zuchwale, ani bojaźliwie”).
Przestrzeń między szafkami wypełniona została przepięknym motywem z liści, kwiatów i owoców, z dekoracyjnymi wstęgami i frędzlami. Liśćmi akantu zdobiony jest także gzyms tuż pod gładkim blatem szafki.
Mebel opiera się na dwóch masywnych lwich łapach. To także nawiązanie do Gdańska – oryginalny herb miasta podtrzymują bowiem dwa lwy.
Sposób malowania: Patyna Złoto