Zadzwoń i zapytaj o szczegóły: +48 660-477-171

Płaskorzeźba na 100-lecie odzyskania Niepodległości

Najważniejsze wydarzenia w historii Polski na jednym obrazie

W Pracowni Mebli MebS wielokrotnie udowadnialiśmy, że drewno to znacznie więcej, niż tylko surowiec rzeźbiarski. Ono ma niezwykłą moc: dzięki niemu można stworzyć niepowtarzalny klimat we wnętrzach domów, można zamykać w nim wspomnienia, emocje i prywatne zdarzenia – tak, by przetrwały wiele dziesięcioleci w takiej formie, jaką nadało im snycerskie dłuto. W drewnie wykonywaliśmy już dzieła sztuki nawiązujące do tematyki sakralnej – płaskorzeźbę z Archaniołem i autorską wizję Ostatniej Wieczerzy. Tym razem jednak nasz Mistrz zamknął w rzeźbionym obrazie historię wspólną dla nas wszystkich.

100-lecie Niepodległości Polski


Na drewnianej płycie pojawia się kolaż z symbolami i postaciami, które nierozerwalnie związały się z dziejami Polski. Autor dobrał je tak, by przypominały o nieustannej walce o wolność – w różnych epokach. Znalazło się tu miejsce dla osób najważniejszych, szczególnie zasłużonych, takich jak marszałek Józef Piłsudski, ale i dla tysięcy Polaków, którzy wręcz anonimowo poświęcili się dla ojczyzny – jak uczestnicy Powstania Warszawskiego, których symbolizuje sylwetka Małego Powstańca. Jak mówi nasz Mistrz: dopełnieniem rzeźby jest ORZEŁ MIĘDZYWOJENNY, reprezentujący niezłomnego ducha narodu polskiego, który zawsze za wolność jest w stanie poświęcić dużo – Wszystko. Chciałem pokazać również, że w czasach wcale nie tak odległych także borykaliśmy się z ograniczaniem swobód i wolności narodu. Do tej nieodległej historii nawiązują trzy krzyże, widoczne w prawym górnym rogu kompozycji – są to krzyże z Placu Solidarności w Gdańsku, a więc z miejsca kojarzącego się ze zrywem niepodległościowym, skierowanym przeciwko ówczesnemu ustrojowi Polski Ludowej. Również z tego względu w kolażu pojawia się symbol Krzyża Wolności i Solidarności, stanowiący obecnie państwowe odznaczenie.

Historia Polski

Jak podkreśla nasz Mistrz, artystyczna kompozycja zawiera jeszcze jeden bardzo ważny element: miejsce upamiętniające tych, o których z imienia i nazwiska się nie mówi, a bez których odzyskanie niepodległości i wolności byłoby niemożliwe – GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA. Autor pracy tak podsumował swoje dzieło: te symbole pozostaną na zawsze świadectwem świadczącym o niewyobrażalnych cierpieniach narodu Polski, który zawsze, za każdą cenę dążył do WOLNOŚCI NIEPODLEGŁOŚCI... Pamiętamy o tym i dzięki tej pamięci nie pozwolimy, aby Polska kiedykolwiek poddała się zniewoleniu.

rocznica niepodległości polski

A my dodamy jeszcze, że niezwykły efekt artystyczny kolażu potęguje oszczędna forma – surowe drewno, wymodelowane jedynie przez światło i cień, podkreślające wypukłe części obrazu. Jedyne kolory, na jakie zdecydował się autor, to biało-czerwone barwy flagi przecinającej środek kompozycji i takie same, namalowane na hełmie Małego Powstańca. Żadne dodatkowe środki wyrazu nie były już potrzebne…

NA SPRZEDAŻ

Niepodległość Polski
Polska Niepodległa
Historia Polski

Info

Nazwa Katalogowa:
Obraz11

Dostępność:
na zamówienie

Wymiary:
50/65/5 cm.

Wycena