Zadzwoń i zapytaj o szczegóły: +48 660-477-171

Barek w myśliwskim stylu

Wytworna ozdoba salonu 

Meble myśliwskie
Meble myśliwskie
Meble myśliwskie

To jeden z najbogatszych mebli w naszej kolekcji. Każda jego część opowiada inną historię – a wszystkie wiążą się ściśle z tradycją myśliwską. Śledząc kolejne motywy przedstawione tutaj, udajecie się w podróż w czasie, sięgającą aż w odległe wieki rzymskiego antyku... 

stylowy barekWszystkie dekoracje biurka poświęciliśmy dwóm symbolom myślistwa: świętemu Hubertowi i bogini Dianie. Św. Hubert – patron myśliwych i leśników – nawrócił się po tym, jak podczas polowania natrafił w lesie na wyjątkowe znalezisko: oto jego oczom ukazał się przepiękny, biały jeleń. Pomiędzy rogami zwierzęcia jaśniał krzyż. Ta scena, tyle razy przedstawiana na myśliwskich obrazach i gobelinach, zainspirowała nas do rzeźby, którą znajdziecie aż w dwóch miejscach tego mebla. Pojawia się ona w dolnej części lewej ściany barku, ale przede wszystkim w najważniejszej i najbardziej widocznej części: na obu skrzydłach drzwi, tworzących front mebla. Sceny te nie są identyczne – ta na froncie jest bogatsza, a przedziela ją (niczym pień drzewa) gładka rama drzwiczek. 

Spójrzcie na tę przepiękną scenę: św. Hubert opuszcza łuk i z podziwem, w milczeniu patrzy na niezwykłe zjawisko, które świeci przed nim jasnym i czystym światłem – takim, jakiego wytrawny myśliwy nie widział nigdy wcześniej, w ciągu całego życia. Ten blask jest znacznie jaśniejszy niż świeca czy pochodnia – w samej głębi leśnej głuszy jaśnieje mocniej  niż słońce. Nawet pies towarzyszący myśliwemu kornie kładzie się na ziemi, zupełnie nie rozumiejąc, co się dzieje. Wokół cały, przebogaty, rzeźbiony las zamiera i w tej ciszy trwa przez dłuższą chwilę – dopóki jeleń nie zniknie w zaroślach tak nagle, jak się pojawił. 

rzeźbiony barekSpójrzcie na lewą stronę frontu barku – widzicie tam postać św. Huberta, który spogląda na tę scenę, jakby ją sobie przypominał. Trzyma w ręce łuk, ale jest on opuszczony. Przy jego boku widnieje róg, ale święty nie sięga po niego. Teraz już nie poluje. Zamiast tego strzeże myśliwych i leśników, aby bezpiecznie powracali z leśnej głuszy. 

Po prawej stronie frontu widzicie za to postać kobiecą. To bogini łowów – Diana – wywodząca się z mitologii rzymskiej. Smukła i piękna, trzyma w dłoni łuk, a w drugiej ręce – strzałę z grotem. Wygląda tak, jakby zatrzymała się tu dosłownie na chwilę, w biegu. Jej sylwetkę znajdziecie także w rzeźbionym obrazie na prawej ścianie barku – przedstawia on boginię podczas łowów na jelenia. 

To jednak nie wszystkie ozdoby, jakie nasi rzeźbiarze przygotowali, projektując ten wyjątkowy barek. W górnej części lewej ściany, nad wizerunkiem św. Huberta zobaczycie typowo myśliwski widoczek: psa zaganiającego jelenia. Z prawej strony – nad polującą Dianą – wyrzeźbiony został natomiast dzik. A front, nad wizerunkiem św. Huberta z jeleniem? Przyjrzyjcie się temu pięknemu obrazowi myśliwego z psem, zaganiającym kaczki. Takiej kompozycji nie powstydziliby się dawni mistrzowie malarstwa, którzy z największą lubością malowali myśliwskie pejzaże. Ten obraz to prawdziwe arcydzieło sztuki snycerskiej. Po prawej i lewej jego stronie widzicie głowy jelenia i dzika. 

rzeźbiony barek na alkoholWędrujemy jednak wyżej – tu, jak w prawdziwej kniei, w koronach drzew kryją się wiewiórki. Dwie podtrzymują dla Was półkę, znajdującą się na samej górze mebla. Nad nimi, wieńczący całą kompozycję, schowany w gęstwinie dębowych liści, pyszni się okazały herb z wizerunkiem myśliwskiego rogu. Spójrzcie, z jak niezwykłą precyzją i naturalnością nasi rzeźbiarze odwzorowali te liście, a jak starannie wyrzeźbione zostały dębowe gałązki za wiewiórkami, czy nawet trzymane w łapkach gryzoni szyszka i orzech. Nawet dębowe liście i żołędzie przyozdabiające krawędź blatu układają się w szlachetny wzór.  

Meble w stylu myśliwskim
Rzeźbiony barek na alkohole stylizowany na stary
Barek na alkohole w artystycznym wykonaniu

Ten mebel ma w sobie niepowtarzalny klimat kniei, do jakiej dawni myśliwi wyruszali na łowy, ale jest przy tym bardzo praktyczny. We wnętrzu barku znajduje się sporo miejsca na trunki, które pokrzepią miłośników leśnych wypraw, a za płaskorzeźbą kaczek schować można szklanki i lampki. Dodatkowe lustro, znajdujące się między blatem a półką, optycznie ożywia barek.

 

Info

Nazwa Katalogowa:
MM001

Dostępność:
na zamówienie

Wymiary:
170/57/120 cm.

Wycena