Efektowne meble do wielu wariantów aranżacji
Niektóre meble pasują do wielu wnętrz i mogą posłużyć jako doskonała inspiracja dla ciekawych aranżacji. Do takich właśnie mebli należy ręcznie rzeźbiona komoda z lustrem. Doskonale skomponuje się z wystrojem eleganckiego salonu (najlepiej w połączeniu z pozostałymi elementami kompletu patynowanego), ale może stać się również ozdobą holu, przedpokoju lub korytarza. Będzie pięknym uzupełnieniem mieszkań i apartamentów eklektycznych. Stanowi też dobre rozwiązanie dla osób, które dysponują niewielką powierzchnią mieszkalną i z tego względu nie mogą pozwolić sobie na urządzenie pomieszczeń dużymi meblami w stylu gdańskim. Komoda zmieści się nawet w niezbyt szerokim przejściu, w różnego rodzaju wnękach lub załomach murów, a dzięki wyeksponowanemu na ścianie zwierciadłu, optycznie powiększy przestrzeń.
Komoda wsparta jest na kabriolowych nóżkach. W historii meblarstwa są one dziedzictwem stylu ludwikowskiego. W snycerskich dekoracjach tego mebla można zauważyć jeszcze jedno odwołanie do baroku – ozdobny motyw muszli, otoczonej fantazyjnie wywiniętymi liśćmi akantu. W porównaniu z dawnymi barokowymi meblami, komoda jest jednak skromniejsza i bardziej stonowana, przez co lepiej dopasowuje się do współczesnych wnętrz. Wzdłuż blatu biegnie jeszcze dekoracyjny motyw liści akantu, a z prawej i lewej strony komody widnieją wypukłe płaskorzeźby z motywem winogron oraz ozdobnych szarf.
Warto zauważyć, że najokazalsza dekoracja snycerska jest tak naprawdę… frontem szuflady. Z obu stron natomiast otaczają ją półkoliście wycięte fronty szafek. Odejście od typowego układu prostych linii na rzecz oryginalnie ukształtowanych krawędzi dodaje smaku całemu projektowi. Jednocześnie jest to maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca – dzięki temu ręcznie rzeźbiony mebel pomieścił aż trzy pojemne szafki i głęboką szufladę.
Z motywami zdobiącymi stylową komodę koresponduje kryształowe lustro w ręcznie rzeźbionej ramie. Obramowania o nietypowym kształcie przyozdobione zostało dwoma rodzajami dekoracji snycerskich: wypukłymi płaskorzeźbami w narożnikach i grawerowanymi, misternymi ornamentami w części środkowej.
Tym, co nadaje kompletowi komoda + lustro wyjątkowy charakter, jest również metoda wykończenia. Podkreśla ona jasną barwę drewna i eksponuje naturalny rysunek surowca. Szlachetne patynowanie, najbardziej wyraziste w obrębie płaskorzeźb, uwydatnia przestrzenny charakter snycerskich dekoracji. Nadaje również zestawowi specyficzny klimat starych mebli z rodowej siedziby…